Etapy pielęgnacji wody w basenie - omówienie

Oczyszczanie basenu - etap I – odpowiednia regulacja pH

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jakie jest pH w twoim basenie, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie elektronicznego miernika. Dzięki temu praktycznemu urządzeniu będziesz mógł dokładnie zmierzyć poziom pH oraz zawartość chloru w wodzie basenowej. Jeśli określisz, że pH nie mieści się w optymalnym przedziale (7,0 - 7,4), możesz użyć specjalnych środków, które pomogą podnieść lub obniżyć pH do odpowiedniej wartości.

Chemochlor pH minus i Chemochlor pH plus to preparaty, które służą do regulowania poziomu pH w basenie. Obniżą wartość pH do odpowiedniego zakresu (7,0 - 7,4). Oba preparaty są dostępne w formie granulatu, który należy dawkować jako wodny roztwór, małymi porcjami w różnych miejscach basenu.

Jeśli pH w twoim basenie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, to mogą wystąpić różne problemy. Jeśli pH jest zbyt niskie, to może dojść do korozji metali, ataku na tynkowane fugi, pogorszenia flokowania (czyli procesu usuwania mętności wody poprzez kumulację drobnych mikrozanieczyszczeń). Natomiast, gdy pH jest zbyt wysokie, może dojść do swędzenia skóry, zmniejszenia działania dezynfekcji, pogorszenia flokowania i osadów wapiennych.

Oczyszczanie basenu - etap II - dezynfekcja

Dezynfekcja jest niezbędna, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów, które powodują mętność wody i osadzanie się śliskich nalotów na dnie basenu. Nawet minimalna ilość bakterii i grzybów może stanowić zagrożenie dla zdrowia kąpiących się osób. Dlatego też, środki dezynfekcyjne należy zastosować od samego początku, czyli już w momencie napełniania basenu.

Dezynfekcja jest niezbędna w basenach, ponieważ mikroorganizmy mogą powodować różne problemy, takie jak mętność wody, osady na dnie basenu i zagrożenia dla skóry osób kąpiących się. Istnieją dwie metody chemicznej dezynfekcji - tlenowa i chlorowa.

Metoda chlorowa polega na użyciu aktywnego chloru, który niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. W sprzedaży dostępne są granulaty i tabletki z chlorem, które ułatwiają stosowanie tego środka. Preparat Chemochlor T Granulat 65 jest granulatem do dezynfekcji oraz chlorowania szokowego, a jego dawkowanie zależy od wielkości basenu i potrzeb. Chemochlor T Tabletki 20g są środkiem, który rozpuszcza się bardzo wolno, co zwiększa czas działania. Mają one dużą zawartość chloru i nadają się do twardej wody.

W przypadku granulatu Chemochlor T, przy pierwszym napełnieniu basenu zaleca się dawkowanie 80g na każde 10m3 wody, a przy ciągłej dezynfekcji co 3-4 dni - 35g na każde 10m3 wody. Zaleca się utrzymanie zawartości chloru wolnego w basenie na poziomie 0,6mg/l. Natomiast tabletki Chemochlor T powinny być dozowane za pomocą dozownika lub skimmera. Przy pierwszym dozowaniu zaleca się użycie 2-3 tabletek na każde 10m3 wody, a przy dawkowaniu uzupełniającym co 4-6 dni - 1-2 tabletki na każde 10m3 wody.

Ważne jest, aby nie wrzucać tabletek bezpośrednio do basenu, ponieważ może to spowodować odbarwienie ścianek i dna zbiornika. Dlatego zaleca się korzystanie z dozownika lub skimmera, aby rozpuszczać chemię w wodzie.

W przypadku ewentualnych podrażnień skóry i okolic oczu warto wybrać łagodniejszy sposób walki z mikroorganizmami, decydując się na środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu.

Tabletki z aktywnym tlenem są bardziej łagodne dla skóry i okolic oczu, dlatego warto je wybrać w przypadku ewentualnych podrażnień. Zapewniają one wysoki poziom higieny i są skuteczne w walce z mikroorganizmami. Aby kompleksowo dezynfekować wodę, można łączyć tabletki z aktywnym tlenem z preparatem Aquablanc A. Pierwsze dozowanie to 10 tabletek aktywnego tlenu i 400 ml preparatu Aquablanc A na każde 15 m3 wody. Dozowanie uzupełniające to 5 tabletek aktywnego tlenu na każde 15 m3 wody.

Multitabletki, które są tabletkami chlorowymi o wadze 20 g, są również skutecznym środkiem dezynfekcyjnym. Oprócz działania dezynfekującego, zapewniają również ochronę przed glonami i ułatwiają flokulację. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie zastępują one w pełni innych środków takich jak Alba czy Flockfix. Multitabletki są łatwe w użyciu – jedna tabletka wystarcza na 2 m3 (2000 l) wody basenowej. Należy je dozować poprzez włożenie ich do pływaka dozującego lub skimmera. Bezpośrednie wrzucenie tabletek do basenu może spowodować odbarwienie basenu.


Oczyszczanie basenu - etap III - Walka z algami

Algi, czyli glony, są wielokomórkowymi organizmami, które rozmnażają się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Budują związki organiczne z nieorganicznych związków zawartych w wodzie, co prowadzi do zanieczyszczenia. Tworzą śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie nie jest wystarczające w walce z algami, jednak na początku możemy zaobserwować pozytywne efekty Chemochloru. Gdy algi stają się odporne na chlor, konieczne jest użycie preparatu Alba, samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami chemicznymi. Alba to produkt bez smaku i zapachu, a jego zalecane dawkowanie to 100ml na każde 10m3 wody.

Oczyszczanie basenu – etap IV - koagulacja

Podczas przygotowywania wody do kąpieli w basenie istotne jest także usunięcie cząstek dokładnie rozpuszczonych w wodzie, takich jak sole, kwasy, zasady, aminokwasy i mocznik. Do tego celu doskonale nadaje się Flockfix - środek koagulacyjny o szerokim zakresie pH. Działa minimalizująco na zmętnienie wody. Preparat powoduje, że zanieczyszczenia łączą się w większe skupiska, które mogą być wyłapywane przez filtr w pompie. Większe zanieczyszczenia, osadzające się na dnie basenu, należy usunąć odkurzaczem, który jest podłączony do pompy.