7 sposobów na utrzymanie ciepłej wody w basenie

Sezon kąpielowy w Polsce może być krótki i nie zawsze sprzyjający, ale istnieje kilka sposobów, aby cieszyć się ciepłą wodą w basenie ogrodowym przez dłuższy czas. W zależności od preferencji optymalna temperatura wody, zapewniajaca komfort kąpieli, wynosi się pomiędzy 20 do 30 stopni Celsjusza. Przedstawiamy 7 sposobów, których zastosowanie pomoże Ci utrzymać odpowiednią, a co najważniejsze komfortową, temperaturę wody.

W odróżnieniu od basenów murowanych, baseny ogrodowe nie mają możliwości podłączenia do systemu grzewczego, na przykład wymiennika ciepła, który wykorzystuje nadmiar ciepła z pieców centralnego ogrzewania. Pompy ciepła mogą być zbyt drogie dla mniejszych basenów, zwłaszcza tych, które są używane tylko w okresie letnim. W takich przypadkach konieczne jest znalezienie urządzeń, które podniosą temperaturę wody lub zapobiegną jej wychłodzeniu. Często najlepsze rozwiązanie składa się z zastosowania kilku różnych urządzeń jednocześnie, co zagwarantuje skuteczniejsze działanie.

Podgrzewacz wody elektryczny

Idealny do niewielkich basenów, podgrzewacz elektryczny działa poprzez ogrzewanie przepływającej wody za pomocą grzałki. Jest łatwy w instalacji, zazwyczaj do działania wymaga zainstalowania pompy filtrującej i skutecznie podnosi temperaturę wody.

Mata solarna

Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, maty solarne wykonane z PVC nagrzewają wodę za pomocą energii słonecznej. Mogą podnieść temperaturę wody nawet o 5 stopni Celsjusza.

Pokrywa solarna

Pokrywa solarna to specjalna osłona wykonana z odpowiedniego materiału, która tworzy warstwę izolacyjną na powierzchni wody. Zapobiega utracie ciepła i dodatkowo nagrzewa wodę, kumulując energię słoneczną. Rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Izolacja basenu

Ustawienie basenu w słonecznym miejscu oraz izolacja od gruntu za pomocą maty izolacyjnej pomaga zatrzymać ciepło w wodzie i ogranicza straty ciepła. To prosty, tani i skuteczny sposób, dodatkowo zabezpieczający basen przed uszkodzeniam (np. przebiciem).

Termometr basenowy

Monitorowanie temperatury wody za pomocą odpowiedniego termometru pozwala szybko reagować na jej spadek i podłączyć odpowiednie urządzenia do podgrzewania. Kontrola temperatury na bieżąco pomaga ograniczyć zużycie energii, gdyż nie czekamy, aż woda wystygnie za bardzo i łatwiej ją dogrzać, aniżeli podgrzewac od początku.

Zabezpieczenie przed wychłodzeniem

Przykrycie basenu folią, roletą lub dedykowaną pokrywą zapobiega utracie ciepła poprzez parowanie wody. Odpowiednie pokrycie basenu znacznie ogranicza straty ciepła.

Wanna z hydromasażem

Dmuchane spa to alternatywa dla tradycyjnych basenów, które zapewniają relaks i komfort. Woda w spa może być podgrzewana do 40 stopni Celsjusza, co pozwala korzystać z niego przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Ciepłe bąbelki powietrza same podgrzewają wodę, a także zapewniają dobre efekty dla zdrowia – działają rozluźniająco na mięśnie i stawy, a także regulująco na ciśnienie i pobudzająco – poprzez delikatny lub mocniejszy masaż na organy wewnętrzne.

Dzięki powyższym sposobom możesz cieszyć się ciepłą wodą w basenie przez dłuższy czas, nawet gdy temperatura na zewnątrz spada. Wybierz odpowiednie rozwiązania dla swojego basenu i ciesz się sezonem kąpielowym bez względu na warunki atmosferyczne!